VILĂ€
VILĂ€ I PINEDA, JOAN

(Granera, 1876 - Sant Llorenç Savall, el Vallès Occ., 1948)

Alcalde de GRANERA:
1916  -  21-08-1919
01-04-1920  -  02-10-1923
30-03-1924  -  13-02-1930
09-02-1939  -  30-03-1940

Foto: arxiu familiar.

Pagès. Fill de Josep Vilà Comellas, de Granera, i de Filomena Pineda, de Monistrol de Calders (el Bages), l'any 1898 va casar-se amb Maria Puig, de Sant Llorenç Savall. Va treballar de masover durant molts anys a la finca la Riera, de Granera, i més tard va comprar alguna propietat a Granera i va heretar del seu pare la finca familiar "Quinta de Canyelles", que havia anat passant de pares a fills des de mitjan segle XIX. Fou alcalde de la localitat en quatre ocasions. Primer del 1916 a l'agost de 1919, en què presentà la dimissió per malaltia i fou substituït per Llogari Coll* com a alcalde accidental durant més de mig any. Tornà a ser nomenat el primer d'abril de 1920 i exercí el càrrec fins que fou cessat després del cop d'estat del general Primo de Rivera. Tornà a l'alcaldia el març de 1924 i exercí el càrrec fins al 1930. Finalment, tornà a ser alcalde just acabada la Guerra Civil, del 1939 al 1940. El març de 1940 va renunciar al càrrec per residir fora de la localitat, atès que per motius de salut s'havia traslladat a viure amb una de les seves filles. (JFS)

 
Per nom o cognom
Per municipi
Per any ex: 1901
Per sigles d'autor
Institucions
Professions
Alcaldes i alcaldesses del Vallès Oriental