BAS├Ź
BAS├Ź I DOM├łNECH, JOAN

(Sant Feliu de Buixalleu, la Selva, 1899 - Gualba, 1951)

Alcalde de GUALBA:
06-07-1935  -  18-02-1936
02-02-1939  -  09-02-1949

Foto: arxiu familiar.

Pagès. Nascut a Sant Feliu de Buixalleu, a principi del segle els seus pares entraren de masovers a can Masferrer de Gualba; uns anys més tard ho feren a can Figueres, també a Gualba, una casa amb moltes terres de conreu de regadiu. Ell continuà com a masover. Va ser un dels fundadors i vicepresident de l'Agrupació Catalana Republicana de Gualba, creada el 17 d'abril de 1931 i vinculada a ERC. Fou alcalde de Gualba del 6 de juliol de 1935 fins al 18 de febrer de 1936 i després, acabada la Guerra Civil, del 2 de febrer de 1939 al 9 de febrer de 1949. Va morir a l'edat de 51 anys a can Figueres. (JSS)

 
Per nom o cognom
Per municipi
Per any ex: 1901
Per sigles d'autor
Institucions
Professions
Alcaldes i alcaldesses del Vallès Oriental